Rihanna utmanar Madonna

Rihanna skiner just nu lika starkt som diamanterna hon sjunger om i nya monsterhiten ”Diamonds”. ”Diamonds” fick liksom Rihannas uppmärksammade Flight 777 Tour en flygande start när den släpptes och blev superstjärnans snabbast klättrande singel någonsin. I dagarna gick singeln upp som #1 på Billboard Hot 100. Det är 24 åriga Rihannas 12:e förstaplacering på den prestigefyllda listan. I och med det gick hon om Whitney Houston (11 #1) och ligger nu dessutom lika med självaste Madonna och The Supremes.

I Sverige har det gått minst lika bra. ”Diamonds” ligger nu #1 på Spotify och har redan sålt guld. I måndags släpptes Rihannas hett efterlängtade sjunde studioalbum Unapologetic.

I fredags mötte superstjärnan de svenska fansen på Berns i Stockholm. Se hennes framförande av låten ”Fresh Off The Runway” här:

Rulla till toppen