I en undersökning som ATG Trav och Galopp, ATG, beställt av analysföretaget Conny Communication framgår att Peace & Love var det mest omskrivna evenemanget inom alla kategorier av svenska evenemang förra året.
Undersökningen innefattar tidsperioden 16 september 2010 – 15 september 2011 och har sammanställts till en lista över vilka av landets evenemang som förekommit i högst grad på nyhetssajter och i tryckta tidningar. Undersökningen baseras på mediabevakningsföretaget Retrievers databas.
Enligt undersökningen fick dessa mest uppmärksamhet medialt av de svenska evenemangen 2011:
1. Peace & Love 10 304 artiklar
2. Vasaloppet 9552 artiklar
3. Elitloppet 5790 artiklar
– Detta visar tydligt vilken dragningskraft vårt arrangemang och varumärke har även medialt, säger presschef Ronny Mattsson.
Tidigare år har Peace & Love även uppmärksammats för ett högt antal omnämnanden i medierna. Enligt Eventbarometern 2008 utsågs man till Årets bubblare, som den som mest ökat sin närvaro i medierna. 2010 var man det mest omnämnda av alla evenemang i landet oavsett kategori.
Eventbarometern gjordes i samarbete mellan Sponsrings- och Eventföreningen och Infopaq fram till 2010. Den mätte vilka evenemang som syntes mest i medierna.