Den 21 juni gästas Gröna Lund av det keltiska punkbandet Flogging Molly. Det irländsk-amerikanska bandet med sångaren Dave King i spetsen är starkt influerat av musiker som Johnny Cash, the Pogues och the Clash. Under 2011 väntar både skivsläpp och Sverigebesök.
Det irländsk-amerikanska punkbandet Flogging Molly bildades 1997 i Los Angeles. Bandets namn är hämtat från den lokala baren, Molly Malone, där Flogging Molly hade sina första spelningar. Det var här bandets originella sound växte fram; toner från traditionella keltiska instrument som fiol, mandolin och dragspel flätades samman med toner som präglade Kaliforniens rockscen. Den musikaliska inspirationen är till lika delar hämtad från uppväxten i barndomens Dublin och de vuxna bandmedlemmarnas leverne i ett nutida Los Angeles. Texterna handlar inte sällan om irländsk historia, politik, kärlek, liv och död.
– Vi är väldigt glada över att kunna välkomna Flogging Molly till Gröna Lund. Dels för att vi vill kunna erbjuda en bredd i Grönans konsertutbud, dels för att få liveband utstrålar en sådan intensitet och passion som Flogging Molly, säger Gröna Lunds programchef Kenny Mattsson.
Konsertdatum
21 juni – Gröna Lund, Stockholm
Mer information om Flogging Mollys Sverige-spelning