Grammy-vinnaren och multiplatinum säljande hiphop-superstjärnan Drake kommer till Sverige. Och med sig på turnén har han ingen mindre än hyllade The Weeknd. Konserten äger rum i Ericsson Globe lördagen den 1 mars och biljetterna släpps nu på fredag den 1 november kl 9.00.
Drakes nya album ”Nothing Was The Same” – ett av årets mest efterlängtade album – sålde bara i England 60.000 ex första veckan och gick direkt in på den engelska albumlistans andraplats. Albumet innehåller också nya singeln ”Too Much” som släpps i december.
2013 har blivit ett stort år för Drake då han i år vunnit sin första Grammy i kategorin ”Best Rap Album” med sitt platinumsäljande och hyllade album ”Take Care”. I år har han på allvar tagit klivet till att bli en av de allra största, inte bara inom hipopkulturen, utan inom populärkulturen i stort. I Sverige var han redan 2012 enormt stor då han i april år fyllde Globen med en helt fantastisk konsert.
Vi ser fram emot en galet bra konsertlördag i Globen då både Drake och The Weeknd bjuder oss på hiphop och r&b när den är som allra allra bäst.
Konsertdatum
1 mars 2014 – Ericsson Globe, Stockholm