The Sounds till Gröna Lund i sommar

Det tog 7 år, men nu är de äntligen tillbaka på Gröna Lund. Den 17 maj får vi återigen se kaxig, högljudd och härligt punkig rock när den är som bäst, då The Sounds kliver upp på Stora Scen.

The Sounds bildades 1999 och slog igenom stort 2002 med albumet ”Living in America” där låtar som ”Hit me”, ”Living in America” och ”Seven days a week” rönte stora framgångar. Sedan dessa har de toppat listor över hela världen, turnérat och släppt fyra album. 2011 släpptes deras senaste album ”Something To Die For” och med Majas populära medverkan i TV4:s ”Så mycket bättre” är de mer aktuella än någonsin.

Sist de var här, 2006, bjöd de på en oförglömlig konsert. Det var rock ’n’ roll ända in i kaklet med stor attityd. Det är därför folk älskar The Sounds. De är äkta, gör inte något halvhjärtat och de är grymma live. Jag ser fram emot att få uppleva det igen på Grönans scen, säger Kenny Mattsson, programchef på Gröna Lund.

Den 17 maj kl. 20.00 kliver The Sounds återigen in på Gröna Lunds Stora Scen.

The Sounds är:
Maja Ivarsson – sång
Felix Rodriquez – gitarr
Johan Bengtsson – bas
Jesper Anderberg – synth, piano, gitarr
Fredrik Blond – trummor

Rulla till toppen