Gävle-bandet The Refreshments kommer att öppna konserten med Alan Jackson på Sundbyholms Travbana i Eskilstuna den 14 augusti.
Refreshments fyller 20 år i år och har nyligen släppt en cd ”A Band’s Gotta Do What A Band’s Gotta Do” med ”Keep Movin’ On” som första singel vilken just nu ligger på 6:e plats på Svensktoppen.
Plattan ”A Band’s Gotta Do What A Band’s Gotta Do” sålde guld direkt.
Bandet är detsamma som det varit de senaste åren: Joakim Arnell (bas/sång), Johan Blohm (piano/sång), Micke Finell (sax/sång/gitarr), Mats Forsberg (trummor) och Robin Olsson (gitarr/sång). Men något har hänt sedan förra studioplattan ”24/7” från hösten 2007. Soundet är vassare och tuffare. Det låter helt enkelt rockigare än någonsin – vilket kanske inte är så oväntat för ett band som har ”it’s gotta be both rock’n’roll” som valspråk.
Hemsida:
www.refreshments.nu