Peter Gabriel till Sverige i vår

Peter Gabriel släppte 1986 det ikoniska och multiplatinum-säljande albumet ”So”. Som en del av 25-årsjubileet av detta album släppte Polarpristagaren Peter Gabriel en nyutgåva och drog ut på jubileumsturnén ”Back to Front Tour”.

På denna turné spelar Peter Gabriel bland annat albumet ”So” i sin helhet och tar med sig samma band som han turnerade med för 25 år sedan.

Turnén når Ericsson Globe i Stockholm den 22 maj. Biljetterna släpps måndag den 18 november kl 9.00.

”Back to Front”-turnén som startade i USA har fått fantastiska recensioner hela vägen och har återförenat Gabriel med bassisten Tony Levin, gitarristen David Rhodes, keyboardisten David Sancious och trumslagaren Manu Katche.

Vi är enormt stolta och glada över att kunna hälsa den levande legenden Peter Gabriel till Sverige nästa år.

Konsertdatum
22.5 Ericsson Globe, Stockholm

Rulla till toppen