DATE som vi har kunnat följa i SVT:s storsatsning Dansbandskampen i höstas vann publikens hjärtan och blev framröstade ända fram till final. Samtidigt som bandet fick det glädjande beskedet att de gått vidare till final skulle det sista på albumet bli klart. Det vart en hektisk men rolig och produktiv tid som fick prägla albumets titel ”Här och nu”. Albumet innehåller även några av de kända hitsen DATE uppträde med i tävlingen.
Nu är det äntligen dags för skivsläppet och först ut från albumet kommer singeln ”Ta mig till månen”. En popdänga skriven av ingen mindre än Måns Zelmerlöw. Ett otippat samarbete som har lett till en riktig hit och som redan har hyllats av kritiker. Med ”Ta mig till månen” som första singel visar DATE sin nya musikaliska stil och sätter ribban på albumet.
Nu beger sig bandet ut på en fullspäckad turné runt om i landet. För att se turnéschemat och få mer information: www.d8.nu.